Tütü Yapımı

Tütü yapımı herkesin kolaylıkla ve eğlenerek yapabilecekleri bir uğraş. Bu yazımda tütü yapımı adım adım açıklamalı olarak anlatıldı. Diğer modellerden farklı olarak bu modelimizde iki farklı pembe kullanarak 1 yaş grubu için bağlama tütü etek yapımını göstereceğim.Tütü Yapımı 1

Tütü Yapımı:

Tütü Yapımı-2Tütü yapımına tütü etek malzemeleri ile başlayalım.

Tütü etek malzemesi olarak yaklaşık 2 metre kristal tütü tülü gerekiyor.

Yarım metre kadar 2 cm eninde bel lastiği, iğne iplik ve makasa ihtiyacımız olacak. Tüm malzemelerimiz bu kadar.

Unutmadan plastik askılığı da yazalım. Çünkü tütüyü bağlamak için sabitimiz plastik askılık olacak.

Tütü Yapımı-3

 

Kullanacağımız tülün özelliği önemli, çünkü doğru tütü tülü tercih etmezseniz, tütü eteğiniz istediğiniz kabarıklıkta ve şekilde durmayacaktır. Bu nedenle ben tütü yapımı için mutlaka kristal tül kullanıyorum. Diğer petek tüllere oranla biraz daha pahalı olsa da buna değeceğine emin olabilirsiniz.

Tülleri 1 yaş grubu için uzunluğunu 45cm olarak ayarlamanız yeterli genişliği için ise ben hep 15 – 16cm olarak ayarlıyorum. Bu şekilde çok daha kabarık bir tütü elde edebilirsiniz.

Sıra Bel Lastiğine Geldi

Tütü Yapımı-4

İyi bir tütü yapımı doğru lastik kullanımını gerektiriyor. Eni 2cm olan lastiklerden 1 yaş beden ölçülerine göre 51-53cm olan ölçü için 40-42cm uzunluğundaki bel lastiği yeterli geliyor. Lastiğin çok ince ya da eni çok geniş olanlardan seçmeyin. Dar ene sahip lastiklerde beklenen kemer özelliği ne yazık ki oluşmuyor. Tecrübeyle sabittir.

Tütü Yapımı -5

Şimdi tütü eteğimiz için lastiğimizin iki ucunu üst üste gelecek şekilde iğne ve iplik yardımı ile sağlam bir şekilde dikiyoruz. Sağlam olmasına dikkat edin. Çünkü dikiş açılırsa yeniden dikmek çok uğraştıracaktır.

Tütü Yapımı-6

Sağlam bir şekilde üst üste diktiğimiz esnek lastiğimizi şekildeki gibi plastik bir askının ortasına geçiriyoruz. İşte böyle.

Tütü Yapımı-7

Artık tütümüzü bağlamaya başlayabiliriz. Tütü yapımında en çok dikkat etmemiz gereken nokta da burası. Çünkü hem kalınlığını hem de sıkılığını doğru bir şekilde ayarlamak önemli.

Tütü Yapımı-8

Hazırladığımız iki farklı renkteki tütü tüllerinden birer tane alarak uzunluklarını aynı hizaya getirmekle işe başlıyoruz.

Tütü Yapımı -9

Tütü tüllerini ortadan ikiye katlayarak aşağıdaki şekli elde etmelisiniz. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise tüllerin katlandıktan sonra bile uçlarının aynı hizada duruyor oluşu.

tutuetekyapimi-11

Tülü kat yerinden yukarıdaki gibi lastiğin içinden yukarıdan aşağıya doğru geçiriyoruz. Bunu yaparken kolay olması için bir parmağınızı kat bölümünün içinden geçirirseniz daha kolay düğüm atabilirsiniz.

tutuetekyapimi-12

Şimdi tülün kat yerini (parmağınızı içinden geçirdiğiniz yeri) aşağıya doğru çekerek diğer ucunu oluşan halkanın içinden geçirerek bir düğüm oluşturuyoruz.
tutuetekyapimi-13

Oluşturduğumuz düğümün dışarıda kalan tüllerini çekerek ve biraz elimizle düzelterek daha sıkı bir düğüm oluşturabilirsiniz. Ancak öyle çok sıkı yapmaya ve lastiğin katlanmasına gerek yok.
tutuetekyapimi-14

Aynı düğüm atma işlemlerini tekrarlayarak tütü etek yapımını devam ettiriyoruz. Böylece lastiğin bir bize bakan kısmını kolayca tamamlayabilirsiniz. Lastiğin diğer tarafını da askıyı ters çevirerek tamamlanabileceğini zaten tahmin etmişsinizdir.

tutuetekyapimi-15

Bağladığımız tütü tüllerinin çok daha düzgün bir görünüm alabilmesi için ara sıra küçük dokunuşlarla sıkılaştırmak ve şekilleriyle oynamak gerekebilir. Ben öyle yapıyorum. Siz de bunu denemelisiniz.

Tüm bu işlemi askının her iki tarafında da yaptıktan sonra tütü yapımı neredeyse bitmek üzere. Lastiği esneterek askıdan çıkarıp olası boşlukları elinizle düzeltebilir ya da tekrar boş kalan yerlere tül ile düğümler yaparak çok daha sıkı bir şekil elde edebilirsiniz.

Aşağıdaki görselde tamamlanan tütü eteğin resmi yer alıyor. Düğümlerin bu kadar kabarık oluşuna bakmayın. Tütü eteği çocuğunuza giydirdiğinizde hem çok kabarık hem de bel bölümünün adeta güzel bir kemer halinde gözüktüğünü fark edeceksiniz.

tutuetekyapimi-16

Tütü etek yapımı burada son bulurken eteğin ön bölümüne dilerseniz hoş bir kurdele ve kurdele düğümü atarak eteğin daha havalı ve görenlerin beğenisini kazanan tütü modeline dönüşmesini sağlayabilirsiniz.

(Visited 345 times, 1 visits today)

Benzer Yazılar

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.