Tütü Etek Çocuğunuzun El Becerisini Geliştiriyor

Annelerin çocuklarının el becerisini geliştirmelerine yardımcı olmalarını, onların hem kendine güveninin artmasına hem de bilgisayardan tabletten biraz olsun uzak durmalarını da sağlamaları için çok önemli buluyorum. Ne zamandır tütü etek yapmayı düşünsem de bir türlü fırsat bulamadım. Kızımın el becerisini geliştirmek için farklı çalışmaları öğretmeninin tavsiyeleriyle uygularken aklıma geldi. Hem kolay yapılabilen hem de yaparken zevk alacağı bir çalışma olabilir düşüncesiyle birlikte tütü etek yapmaya karar verdik ve başladık çalışmaya.

tütü etekÖnce tütü yapmak için 10 marifet’ten çok yararlandığımızı söylemeliyim. Çünkü tütü eteklerle ilgili en fazla kaynak burada. Gerekli malzemeleri hazırlamamız çok uzun sürmedi. Bel için kullanılan lastik, iğne ve iplik zaten evimizde vardı. Tütü etek için kullanılması gereken tülü de sağolsun eşim eve dönerken birkaç farklı rengini bulmuş ve birer metre satın almış. Öyle çok pahalı bir fiyatı da yok açıkçası.

Untitled 9Malzemelerimizi hazırladıktan sonra tülleri 50cm uzunluğunda keserek her kesilen parçadan 6 şarlı şeritler oluşturduk. Böylece artık bağlanmaya hazır yarımşar metrelik tütü tüllerimiz oldu. Bel lastiğini henüz bir yaşına yeni girecek olan küçük kızıma uygun olacak şekilde 40cm uzunluğunda kestik ve lastiği iğne iplikle bir çember şeklinde diktik. Pek çok videoda rulo havlu kullanılsa da hem büyük kızım hem de ben dizimize geçirerek gerdiğimiz lastiğe tütü tüllerini bağlamaya başladık.

İlk başlarda biraz zorlansa da kısa zamanda düğümün nasıl atıldığını kavradı. Yapabildiğini görünce gözlerindeki ifadeyi görmenizi çok isterdim. Kızımın adeta kendine güvenindeki son nokta diyebilirim. Çabuk sıkılıp biraz sonra bırakacak derken, baktım sabırla ve büyük bir azimle bir gayret düğümleri ata ata 1 saatin ardından eteği tamamlamayı başardı. Lila, pembe, beyaz ve kırmızı renkleri kullandı.

Tütü eteğin onun için farklı bir anlamı vardı. Eteği minik kardeşi için yapıyor olmak.

Untitled 4Birlikte zaman geçirmek ve onunla birlikte el işi yapmanın zevki de elbette bana kaldı. Kızım bir model hazırlayana kadar ben de iki farklı model hazırladım. Bloğumda da yaptığım ilk tütü modelleri olarak paylaştığım lila tütü etekkırmızı siyah tütü etek modellerine bakabilirsiniz.

Hem kolay hazırlanabilen hem zevkli hem de çocukların isterlerse kendilerine ya da dilerlerse sevdiklerine hediye edebilecekleri çok özel beceriler sağlayan tütü etek yapmayı çocuğunuzla birlikte mutlaka denemelisiniz. Eteği tamamladıktan sonra güzel bir kurdele ile çok daha güzel bir görüntüsü oldu.

Hem el becerisine katkı sağlarken hem de küçük kardeşi için güzel bir hediye oldu. 1 yaş günü partisinde mutlaka giyecek. Ben de hazır böyle bir çalışma yapmışken bunu paylaşmalıyım diye düşündüm. Umarım çalışmayı beğenmişsinizdir. Resimleri yine kızımın odasında çektik. Ancak fotoğrafları cep telefonuyla çektiğimiz için çok güzel çıkmadı. Gerçeği çok daha parlak ve güzel duruyor.

Çocukların el becerilerini geliştirmek için kullanabileceğiniz bir yöntemin de tütü etek yapmak olduğunu unutmayın. Sevgilerimle.

(Visited 71 times, 1 visits today)

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.