Tütü Etek Modelleri

Kristal tül ya da petek tül olarak adlandırılan; bilinen tül modellerinden biraz daha sert ve şekil alması kolay, genellikle dikiş kullanılmadan bağlanarak oluşturulan eteklere tütü etek deniyor. Daha çok el emeği ile düğüm atılarak oluşturulan tütü etek modelleri, hazır giyim sektörünün işe el atmasıyla birlikte artık dikilerek de üretilen modelleriyle de sıklıkla karşılaşabiliyoruz.

Tütü etekleri yukarıda saydığımız şekliyle iki gruba ayırırsak ilki tütü etek bağlama modelleri ikincisi ise dikiş makinasında dikilerek hazırlanan modellerden oluşuyor. Ancak aralarında bariz bir kalite ve işçilik farkı olduğunu hemen anlamak zor değil.

Tütü Etek Bağlama Modelleri: Tütü etek modelleri içinde en farklı ve sıra dışı modellere sahip olanlar bağlama modelleridir. El emeğiyle hazırlanan ve dikiş makinası kullanılmadan hatta dikiş atılmadan hazırlanan etekler, hazırlayan kişinin hayal gücünün de bir yansıması olarak karışımıza çıkıyor. Tek renk olarak hazırlanan tütü eteklerin yanında farlı renklerle çeşitlendirilen pek çok tütü etek modeli mevcut.

Hazır Tütü Etek Modelleri: Bu modeller hemen hemen aynı malzemenin kullanılmasıyla üretilse de sektöre hitap eden ürünler olduğu için elişi olarak hazırlanan modellere göre hem daha az tül kullanılıyor hem de daha az kabarık bir görünüme sahip. Bu nedenle dikilerek hazırlanmış tütü etekler yerine el emeğiyle hazırlanan modellerin tercih edilmesi çok daha gösterişli bir kıyafete sahip olabilmenin kapılarını aralıyor.

Hem ülkemizde hem de dünyada son yılların belki de en çok aranan ve emek verilerek hazırlanmak istenen etek modellerinin başında gelen tütü etek modelleri, el becerisinin ve parlak bir zekanın ürünü. Tasarımcıların doğadan ve özellikle şelalelerden esinlenerek hazırladıkları tütü etek, doğanın bir yansıması olarak karşımıza çıktığı için belki de bu kadar çok tutuldu.

Yapımı oldukça basit olan tütü etekler, malzemelerinin de kolaylıkla bulunabiliyor oluşu ve sosyal medyada bolca yapılış videosunun bulunmasıyla bir süre daha popülerliğini koruyacağa benziyor. Tütü etek, son yılların belki de hem çocuklar hem de büyüklerin zevk alarak giydiği etek modellerinden biri oldu. Uzun bir süre daha tütü etek giyen minikleri ve çok daha fırklı kesimde ve tasarımdaki tütü etek modellerinin büyükler için olanlarını görebileceğiz.

(Visited 219 times, 1 visits today)

Benzer Yazılar

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.