Tütü Etek Nasıl Yapılır ?

Tütü Etek Nasıl Yapılır ?

Son yıllarda çok moda olan tütü etekleri yapabilmek için terzi olmanıza gerek yok. Üstelik o kadar basit ve zahmetsiz ki dikiş bile dikmeyeceksiniz. Nasıl mı, hemen açıklıyorum.

1) Malzemelerinizi seçin.

İhtiyacınız olan malzemeler dilediğiniz renklerde kristal tül (şeker tülü) ve kurdele. Tütü tülü veya şeker tülü olarak da geçen kristal tülü tuhafiyelerden rahatlıkla temin edebilirsiniz. Burada önemli olan kristal tülünün esnek olması. Kaç metre almanız gerektiğine gelince eteğinizin boyuna ve tülünüzün genişliğine göre değişmekle birlikte standard genişlikte bir tül için 3-8 metre sanıyorum yeterli olacaktır. Kurdeleniz de belinize uygun boyda olmalı, çocuklar için 80cm yetişkinler içinse 120cm kurdele yeterli olacaktır.

tütü etek nasıl yapılır

2) Ölçülerinizi belirleyin.

Mezura ile belinizin ölçüsünü aldıktan sonra kurdelenizde de aynı boyu belirleyin ve fiyonk bölümü için üzerine 30 cm ilave edin. Her iki uçta da 15 cm kalacak şekilde işaretleyin. Aynı şekilde eteğinizin boyunun ne kadar olması gerektiğine göre de bir ölçü alın ve not edin.

tütü etek nasıl yapılır

3) Tülünüzü kesin.

Tülü ikiye katlayacağımızdan, eteğinizin boyuna göre almış olduğunuz ölçünün iki katı kadar boyda kesin. Tülün enini zevkinize göre belirleyebilirsiniz.Daha kabarık ve dolgun bir görünüm için daha ince parçalar kesmelisiniz. Geniş parçalar kestiğinizde daha sade ve düz bir etek elde etmiş olursunuz.

tütü etek nasıl yapılır

4) Tülü kurdeleye bağlayın. 

Tülü ikiye katlayın ve kurdeleyi tülün üzerine yerleştirin. Daha sonra tülün iki ucunu alıp tülün birleşim yerinde bulunan boşluktan geçirip iyice çekin.

tütü etek nasıl yapılır

tütü etek nasıl yapılır

tütü etek nasıl yapılır

5) Bağlamaya devam edin.

Tülleri düğümler birbiri ardına gelecek şekilde bağlamaya devam edin. Ancak bağladığınız tüm tüllerin daha önce kurdele üzerinde işaretlemiş olduğunuz alan içinde kalmış olmasına özen gösterin. Kurdelenin uç kısımlarının (15 er cm) fiyonk yapmak için kullanılacağını unutmayın.

tütü etek nasıl yapılır

6) Tütünüzü tamamlayın.

Tül bağlama işlemi bittikten sonra kurdeleyi düğümleyin ve üzerine bir fiyonk atın.

Kızınız veya kendiniz için yapmış olduğunuz muhteşem tütü eteğiniz hazır.

tütü etek nasıl yapılır

Hepsi bu kadar. Sitemizde size ilham verecek daha çok örnek var dilerseniz onlardan da örnek alabilirsiniz.

Kaynak: pinazela.wordpress.com

(Visited 1.175 times, 1 visits today)

Benzer Yazılar

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.